Pachypodium lamerei - „ madagaskarská palma “

 

Pachypodium geayi - její „ lepší sestra “

Pěstování

Obrázek 1

Zálivka

Obrázek 2

Zimování

Přesazování

Rada navíc!

P.lamerei 

 

 

 

P.geayi 

Pachypodium

(Madagaskar-palm)

Sukulentní rostliny z Madagaskaru, kde rostou jako stromy až keře. U nás dorůstá zhruba 2 metry (po 15ti letech). P.lamerei existují 2 formy:

1)  s užšími, tmavě zelenými listy.

2) s širšími a světlejšími listy.

 P.geayi má listy ještě užší a delší, navíc „ozdobené“ stříbro-šedým ojíněním.

Pachypodia shazují spodní listy, (hlavně přes zimu a větší rostliny) takže mají olistěný jen vrchol - mají "palmovitý" vzhled.

Pěstování

Pokojová rostlina vyžadující slunné stanoviště, co nejblíž u okna (nejlépe jižní nebo východní, možno i západní). Snáší suchý vzduch, nemá ráda teploty pod 12°C. Větší rostliny je možné letnit od června do září na chráněném místě (např.u jižní zdi).

Zálivka 

V létě vydatná, ale nárazová, tzn.po úplném vyschnutí země(!!!), při špatném počasí nechat raději déle bez zálivky, v září a říjnu zálivku omezit, od listopadu do ledna zcela bez zálivky (hlavně u dospělých rostlin, které většinou v této době shazují listy).  Od února stupňovat zálivku do maxima v červnu až červenci. Na jaře můžeme přihnojit hnojivem podporujícím růst, např. Vegaflorem nebo Kristalonem „start“, dále používáme jen hnojivo obsahující málo dusíku,např. hnojivo pro sukulenty, kvetoucí rostliny (Kristalon „květ“), nebo na vyzrávání plodů.

Zimování

V bytě při teplotě okolo 20°C, minimum okolo 12°C.

Přesazování

Mladé rostliny každoročně, starší po 2 letech do květináče jen o něco většího než původní, aby zem rychle prosychala.

Substrát použijeme např.:

1díl substrátu „B“ (ke koupi v květinářství)

1 díl hrubšího písku

1 díl země ze zahrádky

Doporučuji namíchanou zeminu propařit (platí obecně u všech „pokojovek“).

Po přesazení asi 14 dní nezalévat.

 

Rada navíc!

Při změně podmínek (např. když si rostlinu koupíte a přínesete domů, nebo při dlouhotrvajícím špatném počasí) se stává, že rostlinám žloutnou nebo opadávají listy. Nenuťte je do růstu zálivkou, ale nechte je zvyknout si na nové prostředí při minimální zálivce! Totéž platí, černají-li nejmladší listy na vrcholu. V tom případě poskytněte rostlinám co nejvíc slunce. Pozor také na žaluzie -při jejich vyklopení sice vidíte ven, ale zkuste se podívat z „pohledu“ rostliny směrem k obloze!!!

 

Mnoho úspěchů při pěstování těchto

exotických rostlin Vám přejí

Jana a Václav 

Zpět tato stránka

Zpět Domů Další